Na jakich powierzchniach
można wykorzystać druk kolorowy?

Każda firma istnieje po to, aby przynosić zyski. Każdy przedsiębiorca szuka skutecznych form promocji swojej marki, a na rynku reklamy ciągle pojawiają się jakieś nowinki.

Jedną z popularniejszych i chyba najczęściej wykorzystywanych metod promocji jest wydruk kolorowy wszelkiej maści materiałów i gadżetów reklamowych. Czy wiesz na jakich powierzchniach można go stosować?

 

Kiedy wynaleziono
kolorowy druk?

W szkołach uczą, że to Jan Gutenberg w latach 1452–1455 jako pierwszy wynalazł druk, co było tak ważnym wydarzeniem w dziejach ludzkości, że historycy dla tego punktu w czasie przyjęli początek ery nowożytnej.

Należy jednak doprecyzować, że Gutenberg nie wynalazł druku samego w sobie, bo pierwsze tego typu próby pojawiły się już ok. 2400 roku p.n.e. w starożytnym Egipcie (jak widać piramidy to nie wszystko na co ich stać). Wykorzystywano wówczas gliniane stemple. Czyli coś już dzwoniło, tylko nie wiedzieli jeszcze w którym kościele.

Nieco później, bardziej pomysłowi okazali się Chińczycy, bo (ok. VII w. p. n. e.) wymyślili, że można takie cuda odlać z brązu. Pojawiły się wówczas pojedyncze “ruchome” czcionki. W Chinach także po raz pierwszy zastosowano kolorowy druk. Pierwotnie wykorzystywano go do banknotów (aby unikać fałszerstw), a później także do celów misyjnych – drukowano kolorowe sutry.

Co w takim razie wynalazł Gutenberg? Jako pierwszy opracował przemysłową metodę druku, umożliwiającą masową (przyjmijmy, że na tamte czasy była to już masowa ilość) produkcję tekstów drukowanych.

 

Druk kolorowy na folii

Chyba najbardziej popularnym nośnikiem druku w kolorze (poza papierem oczywiście) jest folia. Trzeba jednak pamiętać, że folia folii nie równa. Wybór jej rodzaju zależy oczywiście od efektu jaki chcemy uzyskać i przeznaczenia, czyli miejsca, na którym folia ma być umieszczona. Spójrz w poniższą tabelkę, a dowiesz się kiedy można zastosować wydruk kolorowy na folii.

Typy folii dostosowanych
do wydruków kolorowych
Zastosowanie
Folia monomerowa Wykorzystywana jest do pokrywania płaskich powierzchni (np. burt samochodów) oraz do produkcji szyldów i standów. Do wyboru mamy kolor biały lub bezbarwny, błyszczącą lub matową strukturę. Jest to oczywiście folia samoprzylepna.
Folia polimerowa Jest idealna do płaskich lub delikatnie pofałdowanych powierzchni. Świetnie nadaje się na szyldy i pojazdy. Również jest samoprzylepna. Potrafi dopasować się do kształtu podłoża.
Folia wylewana Świetnie się sprawdza w momencie, kiedy potrzebujemy pokryć jakąś nierównomierną powierzchnię (na przykład z nitami). Wystarczy ją podgrzać, aby dopasowała się do każdego kształtu i posłusznie została na swoim miejscu.
Folia One Way Vision Potrzebna jest tam, gdzie z jednej strony jakaś powierzchnia musi być przezroczysta, np.: okna samochodów, szklane drzwi czy przeszklone fasady budynków. Na zewnątrz widać grafikę, a w środku to, co znajduje się na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki tysiącom drobnych otworów, tzw. perforacji.
Folia odblaskowa Pozwala uzyskać efekt świecenia światłem odbitym. Najczęściej spotykana jest na znakach drogowych, ale świetnie sprawdzi się także na wszelkiego rodzaju oznaczeniach, które powinny być widoczne w nocy.
Folia adhezyjna Nie wymaga stosowania kleju. Przeznaczona jest do gładkich powierzchni, takich jak szkło czy plexi. Można ją wielokrotnie zakładać i zdejmować – bez utraty właściwości.
Folia podłogowa Idealna na reklamę umiejscawianą pod nogami przechodniów. Wykorzystywana jest w galeriach handlowych, salonach sprzedażowych, a nawet na parkietach sportowych.
Folia magnetyczna Stosowana jest głównie do znakowania samochodów i innych środków transportu. Przytwierdza się ją tylko do powierzchni metalowych, ale za to możliwe jest jej wielokrotnie wykorzystanie. Można ją też pokryć inną folią, np. odblaskową.

 

KOLOROWY DRUK NA DREWNIE

Okazuje się, że drukować w kolorze można nie tylko na folii lub papierze. Ludzka fantazja nie zna granic. Zaczynamy sięgać po coraz to nowsze rodzaje powierzchni, takie jak tkaniny, tworzywa sztuczne czy nawet drewno.

Pierwotnie na drewnie, a dokładnie na drewnianych skrzyniach, paletach czy deskach, drukowano jedynie jakieś czarne oznaczenia. Dzisiejsza technologia (np. druk UV) umożliwia wykorzystywanie na drewnie także kolorowego druku. Jest to świetna sprawa. Nie tylko ze względu na oryginalny pomysł, ale i na bardzo dokładne odwzorowanie barw.

Kolorowy druk na drewnie wyróżnia się trwałością i odpornością na zarysowania. Ponadto nie pęka i nie złuszcza się. Bardzo łatwo jest utrzymać takie powierzchnie w czystości. Śmiało można przecierać je nawet wilgotną ściereczką oraz lakierować, olejować i woskować.

Dzięki metodzie UV pokryjemy farbą dowolną powierzchnię drewnianą lub drewnopodobną. Pewnie zastanawiasz się teraz jak to wygląda na ciemnym kolorze drewna? Otóż na wszystko jest metoda. W tym wypadku robotę robi biały poddruk – dzięki niemu kolory są tak samo intensywne, jak na jasnym podłożu.

Gdzie jeszcze można wykorzystać kolorowy druk na drewnie? Poza elementami dekoracji wnętrz, ta metoda zdobienia świetnie sprawdza się w przypadku stoisk targowych.  Naturalne słoje drewna pięknie wyglądają także w połączeniu ze sztuką – pole do popisu mają tutaj artyści, chcący przelać swoje dzieła na deski.